U15:lle päävalmentaja Jyväskylästä
26.3.2021 8.43 Uutiset / S-Kiekko Juniorit ry

S-Kiekko Juniorit saa valmentajatiimiinsä vahvistusta Jyväskylästä.

S-Kiekko Junioreiden kauden 2021-2022 U15-joukkue (-07 ikäryhmä) saa päävalmentajan Keski-Suomesta: Juha Närhi (23) Jyväskylästä tulee seuran valmentajatiimiin kaksivuotisella sopimuksella.
Juha Närhi siirtyi parikymppisenä pelaajan roolista valmennuspuolelle, joten valmentajavuosia on nyt takana kolme. Hän toimii tämän kauden loppuun Diskos Jyväskylän U16-joukkueen vastuuvalmentajana. Liikunnanohjauksen perustutkinnon opiskelut Kuortaneen Urheiluopistossa ovat loppusuoralla: Juha valmistuu liikuntaneuvojaksi toukokuussa.
– Jatkan opiskelua jääkiekkopuolella heti toukokuussa ja aloitan Jääkiekkoliiton nuorten valmentajakoulutuksen. Seinäjoelle uusiin kuvioihin siirryn todella innoissani. Toivon tuovani lisää positiivisuutta seuran toimintaan, kommentoi Juha Närhi.

Valmennuspäällikkö Tuomas Takala on tyytyväinen seuran saamasta vahvistuksesta valmennustiimiin.
– Juha on motivoitunut kehittämään sekä itseään valmentajana että seuran toimintaa. Hienoa, että saamme jatkumoa kilpailevien ikäluokkien valmennusosaamiseen, kommentoi Takala.
Kaudella 2022 – 2023 Närhi valmentaa S-Kiekko Junioreiden U16-joukkuetta.


   
Lisää uutisia
S-Kiekko Juniorit ry
Kategoriat